Sanayi Ustaları Uyardı: Kontak Anahtarının Yanına Başka Anahtar Takanlar Yandı

Cebimizde anahtarlık taşımaktan hoşlanmayız. Bu nedenle mümkün oldukça bütün anahtarları tek bir anahtarlık altında toplamayı tercih ediyoruz. Bu durum, otomobil sahipleri için büyük bir hasara yol açabilir.

Sanayi ustaları, yaygın olarak rastladıkları sorunlardan bazılarının anahtarlık konusundaki bilinçsiz alışkanlıklardan meydana geldiğini belirterek, otomobil sürücülerinin kontak anahtarlarının yanına farklı anahtarlar eklemelerinin araç sağlığına oldukça olumsuz etkisinin bulunduğuna dikkat çekti.

Siz de bir otomobil sahibiyseniz ve kontak anahtarınızı, farklı anahtarlar ile aynı anahtarlıkta kullanıyorsanız aracınıza farkında olmadan büyük zarar veriyor olabilirsiniz.

ANAHTARLIKLARI YANLIŞ KULLANMAK OTOMOBİLİN ÖMRÜNÜ KISALTIYOR

Yapılan araştırmalar, anahtarlıkta birkaç anahtar bulunması halinde otomobilin ateşleme silindirinin içerisinde bulunan hassas parçaların büyük hasar gördüğünü gözler önüne seriyor. Anahtarlığa binen yük ne kadar artarsa, otomobil parçacıkları bu yükten o kadar etkilenmekte. Bu nedenle doğru kullanım, kontak anahtarını yalın şekilde saklamaktan geçiyor.

Çünkü anahtarlıktaki ekstra ağırlık, ateşleme silindirinin tasarlanmadığı bir şekilde zorlanmasına neden olmakta. Bu durum ise her sarsıntı, dönüş ve titreşimde iç parçaların yavaşça aşınmasına neden oluyor.

Söz konusu hatanın uzun süreli şekilde yapılması ise ateşleme silindirinin bozulmasına veya kilitlenmesine neden olabilir. Bu sebeple anahtarlıkta sadece gerekli anahtarları bulundurulması, kontak anahtarı dışında herhangi bir şey bulundurulmaması en doğru yol olacaktır.

Ayrıca kontak anahtarınıza çok fazla anahtar eklemek, ağırlığın yanı sıra sarsıntı anlarında çıkabilecek sesler nedeniyle sürüş esnasında konsantrasyonunuzu bozabilir.

Son olarak ise araba hırsızlığı her yerde büyük bir sorundur. Ev anahtarlarınızla birlikte kullanabileceğiniz kontak anahtarları, herhangi bir hırsızlık durumunda aracınızı ve evinizi aynı oranda tehlikeye atmış olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x