İpotek krizi bitti, mağdurlar tapularını alıyor

TEMELLERİ 1950’li yıllara dayanan Garanti Koza İnşaat AŞ’nin iflasının ardından yaşanan hukuki süreç ile birlikte mağdurlar tapularına kavuşmaya başladı. Akbank ile yaşanan ipotek krizinin çözüme kavuşmasıyla İstanbul Esenyurt’taki Kozapark Projesi’nde 3.500 tapudan 1.500’ü sahiplerine verildi.

‘TÜRKİYE’DE BİR İLK’

Ateşoğlu & Baskın Hukuk Bürosu’nun Genel Müdürü Uğur Berk Baykal, şirketin 2016’da Akbank ile Kozapark Projesi’ni tamamlamak için 3 milyar TL’lik kredi anlaşması yaptığını anımsatarak, “2021’de şirket için verilen iflas kararı beklenmiyordu. Bunun mağdurlar açısından yıkıcı etkileri olabilirdi. Çalışmalarımızda iflas dolayısıyla davaların ‘kayıt kabul’ davasına dönüşebilmesi ihtimalini gördük. Kayıt kabul davası da davaların para iadesi davasına dönüşmesi anlamını taşıyordu. Süreç karara bağlandı ve adımları attık” dedi. “İpotek krizi çözüldü, 3 bin kişinin mağduriyeti bitti” ifadelerini kullanan Baykal, Kozapark projesindeki 5.800 tapunun 3.500’ünün müşteri tapusu olduğunu belirtti. Müşteri tapularından 1.500’ünün verildiğini aktaran Baykal, “Bunun 650 adedi anlaşmanın ardından verildi. 2.000 tapu daha verilecek. İflas halindeki bir
firmanın tapu vermesi Türkiye’de ilkler arasında yer alıyor. Projedeki mülklerin toplam değeri 40 milyar TL. Akbank ile yaşanan ipotek krizi kapsamındaki dava ise 3.2 milyar TL’lik gayrimenkul değeri ile Türkiye’nin gayrimenkul alanında en büyük davaları arasında bulunuyor” dedi.

‘Mağdur sayısı 380 kişi’

GARANTİ Koza’nın Kozapark projesinde mağdurlar tapularına kavuşurken, Akkoza’da hukuki süreç devam ediyor. Uğur Berk Baykal, Burgan Bank ile de 2018’de 383 milyon 784 bin TL’lik kredi anlaşması yapıldığını ve hukuki sürecin devam ettiğini belirterek, “Yaşanan süreç nedeniyle, tapulardaki ipotek nedeniyle 380 Akkoza müşterisi mağdur oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x